TANK CLEANING HOSE FOR, VP MAJOR 50MMX10MTR
Description
Made from superior quality Neoprene with Styrene Butadine Rubber (SBR) liner and cover.
Reinforced with multiple rayon braids for long life.
Antiscuff cover, weather and ozone resistant, with antifriction lining.
All hoses continuity tested (to under 6 Ohms per/mtr) and certified prior to dispatch. Tankwash Hose (Black/Yellow with Logo) for VP Major Twin Nozzle Tank Washing Machine: 2” (50 mm) nominal bore.
Standard lengths are 10, 15, 25, 30, 40 and 50 metres.
Fitted with standard 2½” NST(7.5 TPI) BW couplings.
Couplings : Bronze swivel couplings.
Clamp bands for safety.
Fully earthed.
Other connections are available upon request including Stainless Steel.
REF NO : 590774
Category Tank Cleaning Hose for VP Major
Package Qty 1 LGH
Description