SOCKET WRENCH 6-POINT, 9.5MM/SQ DRIVEX19MM (3/4")
Description
These socket wrenches are made of a special chromed alloy steel.
The nominal sizes of the sockets are determined by the socket opening, not the bolt size.
When ordering, please indicate the size of the square drive opening at the back of the socket: 6.35 mm (1/4"), 9.5 mm (3/8"), 12.7 mm (1/2"), 19.0 mm (3/4"), 25.4 mm (1").
Also specify the number of points in the socket and the size of the opening.
The following illustrations show how to measure the opening of the socket sizes properly.
Careful When Ordering!
REF NO : 610211
Category Socket Wrenches
Package Qty 1 PCS
Description