SAMPLER BUNKER FUEL DRIP, 125MM/5" FG-K1-125-KW
Description
Designed for obtaining good representative fuel samples during bunkering operation.
*Lightweight and very easy to install obtaining a representative bunker fuel sample quick and easy.
The tube should always be installed with the holes facing the fluid direction.
Adjust the needle valve to give a slow and steady drip.
2. Vessel's sample for onboard retention;
3. Onboard analysis sample;
4. Sample for independent analysis.
Material: Stainless steel 304/316
Nominal Flange Thickness: 25 / 26 mm
Total Thickness (including gaskets): 31 / 32 mm
REF NO : 651327
Category Fuel Drip Bunker Samplers
Package Qty 1 PCS
Description
3. Onboard analysis sample;